Centrum szkolenia kierowcow zawodowych

Łańcuchy śniegowe montaż w ciężarówce

Kiedy zakładać łańcuchy?

O nakazie stosowania łańcuchów przeciwpoślizgowych stanowi znak C-18 - "nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych". Na drodze, na której jest on umieszczony, kierujący pojazdem silnikowym ma obowiązek zamontowania łańcuchów na co najmniej dwóch kołach osi napędowej, jednak tylko w wypadku jeżeli nawierzchnia jest pokryta śniegiem. W niektórych wypadkach, pod znakiem może być umieszczona tabliczka z symbolem konkretnej kategorii pojazdów, których nakaz ten dotyczy. Niezastosowanie się do obowiązku wynikającego ze znaku C-18 zagrożone jest mandatem a ponadto możemy spowodować zagrożenie bezpieczeństwa własnego oraz innych użytkowników dróg. Łańcuchy powinniśmy zakładać jeżeli jest uzasadnione podejżenie że możemy gdzies utknąć. Montaż ich dopiero w momencie jak już się zakopiemy może być bardzo kłopotliwy, warto też wcześnej poćwiczyć zakładanie w warunkach suchych.

Użytkowanie

Podczas jazdy z założonymi łańcuchami nie wolno przekraczać prędkości 50km/h, należy unikać gwałtownego przyspieszania i ostrego hamowania, a po wyjechaniu na asfalt należy je jak najszybciej zdemontować. Jazda po twardym asfaltowym podłożu znacznie przyspiesza zużywanie zarówno opon jak i łańcuchów, może doprowadzić do ich zniszczenia. Bardzo ważne jest aby po przejachaniu niewielkiej odległości dociągnąć łańcuchy, które nie są wyposażone w układ samoregulacji.

Za granicą

W Austrii nakaz posiadania łańcuchów w pojazdach o DMC powyżej 3,5t obowiązuje od 15 listopada do 15 kwietnia. Łańcuchy mogą spełniać normy  ONORM lub CE. 

W Norwegii łańcuchy musimy mieć w pojeździe pomiędzy pierwszym listopada do pierwszego poniedziałku po Świętach Wielkanocnych. W regionach Finmark, Nordland i Troms obowiązek ten trwa od 16 października do 30 kwietnia. Dla pojazdów bez przyczepy musimy mieć przynajmniej 3 łańcuchy (2 na koła osi napędowej, jeden na oś skrętną), natomiast pojazdy z przyczepami musza posiadać 7 łańcuchów. W wypadku kół bliźniaczych osi napędowej musimy założyć 4 sztuki na tą oś, jeden łańcuch na oś skrętną oraz 2 na koła przyczepy. Na szczęście istnieje możliwość wypożyczenia odpowiedniej ilości łańcuchów np na granicy szwedzko-norweskiej Svinesund.

 

 

 

 

 

 

 

Jak zamontować łańcuchy śniegowe w autobusie lub ciężarówce