Centrum szkolenia kierowcow zawodowych

Technologia SCR - substancja Adblue

 

Technologia SCR - substancja Adblue


  • Europejskie regulacje dotyczące emisji spalin w ciężkich pojazdach, zawarte w Dyrektywie 1999/96/WE, są powszechnie znane jako normy Euro 3, 4 i 5. Od października 2006 roku wszystkie nowo rejestrowane pojazdy muszą spełniać normy emisji spalin Euro 4. Kolejna norma, Euro 5, będzie obowiązywać od października 2009 r. Wdrożenie norm Euro 4 zmusiło producentów do wprowadzenia nowych rozwiązań, takich jak np. system SCR (selektywna redukcja katalityczna) wymagający zastosowania środka AdBlue. Jest to produkt chemiczny w 32,5% składający się z roztworu mocznika. Jest substancją niewybuchową i nieszkodliwą, wtryskiwaną do gorących spalin. Zastosowanie AdBlue pozwala na spełnienie norm emisji spalin Euro 4 i 5 w szczególności poprzez obniżenie znajdujących się w spalinach pojazdów tlenków azotu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania osiągnięty został niezwykle wysoki poziom czystości spalin.
  • Wadą jest jego łatwość zanieczyszczenia, co doprowadza do niezdatności do użytku. AdBlue jest także korozyjny, krystalizuje się i od -11°C zamarza. Dlatego też do jego dystrybucji konieczne są specjalne zbiorniki, pompy, węże, pistolety. Zużycie AdBlue waha się ok. 4-5% na litr oleju napędowego. Zbiorniki na AdBlue są wielkości od 8 do 95 litrów w zależności od modelu pojazdu. Na pełnym zbiorniku AdBlue samochód przejedzie powyżej 6.000 km.
  • SCR to Selektywna Redukcja Katalityczna - proces w czasie którego szkodliwe tlenki azotu redukowane są do postaci wody i azotu. Niemal wszyscy europejscy producenci przemysłu motoryzacyjnego wprowadzili tę technologię aby pozostać w zgodzie z nowymi przepisami dotyczącymi redukcji emisji spalin. Główne podzespoły systemu SCR to: w katalizatorze SCR, dysza wtrysku AdBlue, niezależny zbiornik AdBlue oraz system dozujący. AdBlue wtryskiwany jest za pomocą dyszy do układu wydechowego pojazdu, gdzie w katalizatorze SCR mocznik AdBlue reaguje chemicznie pod wpływem ciepła i wody i wytwarzany jest amoniak. Szkodliwe cząsteczki tlenku azotu w spalinach są zmieniane w nieszkodliwy azot i wodę, kiedy tlenek azotu reaguje w katalizatorze z amoniakiem.


Brak AdBlue zarejestrowane na OBD obniży moc silnika

Samochody ciężarowe,autobusy wyposażane w system na OBD rejestrujący brak AdBlue w zbiorniku. Rezultatem takiej rejestracji będzie redukcja mocy do 40 % i wprowadzenie pojazdu w tryb awaryjny. Dlatego też kierowcy nie uciekną już przed AdBlue. Pomoże to ochronie katalizatora i zapewni osiągnięcie właściwego poziomu emisji spalin przez pojazd.


SCR przynosi 8-10% redukcji zużycia paliwa


(2008-12-11) W 2003 r., ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów) oceniło iż technologia SCR obniżyża o ponad 3% zużycie paliwa w stosunku do technologii Euro III i o 5% w porównaniu z ciężarówkami z DPF i technologią EGR.¹ Te założenia zostały potwierdzone przez nowsze, niezależne badania, których wynikiem było stwierdzenie, że została osiągnięta wyższa niż przewidywano redukacja zużycia paliwa dla SCR w stosunku do EGR. Niezależny fiński instytut, VTT prowadził badania “Zużycie paliwa przez nowe europejskie pojazdy ciężarowe”, które wykazały oszczędność paliwa rzędu 8-10% w ciężarówkach z technologią SCR w porównaniu do pojazdów wyposażonych w EGR.2 Wyniki VTT potwierdzają iż “ technologia SCR zapewnia efektywniejsze zużycie paliwa niż technologia EGR”, a w przyszłości przewidują „dalsze postępy w ograniczaniu emisji spalin i efektywnego zyżycia paliwa zarówno dla pojazdów wyposażonych w EGR jak i SCR” Badania VTT zostały przeprowadzone przy użyciu następujących modeli pojazdów spełniających normę Euro IV: Scania R470, EGR; MAN TGA.430, EGR + PM-KAT; MB Actros 1844, SCR; Volvo FH480, SCR; Iveco Stralis 420, SCR. To potwierdza iż SCR jest jedyną technologią oferującą właściwe wyważenie pomiędzy zużyciem paliwa a poziomem emisji spalin. Jest to technologia przyszłości - pozostanie centralnym elementem systemów silnikowych konstruowanych pod kątem przyszłej normy Euro VI, która zacznie obowiązywać od 2013-2014 roku.

Menu