Centrum szkolenia kierowcow zawodowych

Symulator jazdy samochodem

W rozporządzeniu w sprawie szkolenia kierowców zawodowych w transporcie drogowym , ustawodawca dopuścił do szkolenia kursantów na zajęciach praktycznych zamiennie: pojazdy odpowiednie do kategorii prawa jazdy lub tzw. Symulatory. Polska jako jeden z nielicznych krajów w Europie jest w tej chwili pionierem (przynajmniej w przepisach) we wprowadzaniu nowoczesnych technik szkoleniowych.

 

 

Pierwsze lotnicze urządzenia treningowe powstały już podczas I Wojny Światowej, jednakże nie weszły do powszechnego użycia aż do 1934 roku kiedy to USAAF po serii tragicznych wypadków nabyły cztery urządzenia Link Trainer (nazywane żartobliwie Blue Box), służące do treningu lotów przyrządowych. W trakcie II Wojny Światowej urządzenia tego typu były już masowo wykorzystane do szkolenia pilotów alianckich.
Pierwszym symulatorem wykorzystywanym przez linię lotniczą było urządznie treningowe Boeinga 377 produkcji Curtiss-Wright zakupione w 1948 przez Pan Am.
Wczesne symulatory lotu wykorzystywały systemy zobrazowania bazujące na ruchomej kamerze poruszające się nad makietą terenu i transmitującej obraz do monitora znajdującego się przed pilotem.

 

Pierwsze próby szkoleń wirtualnych na kursach prawa jazdy

 

Lata siedemdziesiąte to rozwój rozwiązań opracowanych w poprzedniej dekadzie.

 

W latach osiemdziesiątych rozpoczęto produkcje urządzeń opartych na technice video.

 

W roku 1995 zapoczątkowano erę symulatorów opartych o oprogramowanie komputerowe oraz naturalnych gabarytów kabinę kierowcy.

 

Obecne czasy to głównie próba oszukania zmysłów człowieka dla zapewnienia jak najwierniej to możliwe doznań przestrzennych związanych z sytuacjami na drodze.

 

Poziom zaawansowania symulatorów ,a co za tym również ceny wahają się od miliona do setek milionów dolarów.

 

Obecnie prawie w każdej dziedzinie życia można znaleźć symulatory służące do nauki określonych nawyków, umiejętności czy też zachowań.

 

ZALETY:

 

  • NISKI KOSZT DOPASOWANIA WARUNKÓW POGODOWYCH ,SYTUACJI DROGOWYCH,RODZAJU POJAZDÓW
  • CAŁKOWITE BEZPIECZEŃSTWO WYKONYWANYCH SZKOLEŃ
  • NISKIE KOSZTY EKSPLOATACYJNE
  • MOŻLIWOŚĆ SZKOLENIA WIĘKSZEJ ILOŚCI OSÓB
  • POZYTYWNY WPŁYW NA EKOLOGIĘ
  • NIEOGRANICZONE MOŻLIWOŚCI ADAPTACYJNE OPROGRAMOWANIA KOMPUTEROWEGO
  • MOŻLIWOŚĆ ĆWICZENIA TYCH SAMYCH UMIEJĘTNOŚCI NON-STOP.

 

Nowoczesny training simulator pmoże symulować szereg planów szkoleniowych ,które w mgnieniu oka można zamieniać i powtarzać aż do uzyskania perfekcji.

 

Menu