Centrum szkolenia kierowcow zawodowych

Doskonalenie techniki jazdy

 

 

Rozpoczęcie kursu: 8.12.2009r.


Plan zajęć:   8.12.2009r-10.12.2009r. (3 dni)  

 •      pierwszy dzień  : jazda szosowa  do Poznania z uwzględnieniem ekonomicznej techniki jazdy
 •      drugi dzień        : jazda w warunkach specjalnych ośrodku Test&Training Bednary
 •      tzeci dzień         : jazda szosowa Iveco Stralis lub Autosan Midi Lider III ,powrót do Krakowa.

  Wymagania:
 • prawo jazdy kat.C
 • prawo jazdy kat.D 

 


Wzór CERTYFIKATU:     Pobierz

 

 

KOSZT KURSU WRAZ Z WYŻYWIENIEM I ZAKWATEROWANIEM :1200 PLN

       

 Ostatnia okazja w tej cenie. Od 2010r. czeka nas dodatkowo 22% podatku VAT na wszelkie usługi szkoleniowe. !

 

 

        W dniach 6-9 08.2009 w Bednarach odbyło się szkolenie w warunkach specjalnych grupy osób kursu kwalifikacji wstępnej kat. D prawa jazdy.

Podczas tych słonecznych dni ,przyszli kierowcy zawodowi poznawali tajniki bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach drogowych.

Podczas zajęć zapoznawali się z charakterystyką hamowania autobusem z włączonym układem ABS oraz wyłączonym. Próby drogowe uwidoczniły wyższość nowoczesnych rozwiązań w układach hamulcowych-przede wszystkim zachowanie kierowalności podczas hamowania przy omijaniu przeszkody. Bardzo ważną kwestią jest tutaj prawidłowe operowanie kołem kierownicy oraz kolejność wciskania pedału sprzęgła i hamulca. Ćwiczenia na mokrej nawierzchni w zakręcie ,uwidoczniły z kolei „pomocną dłoń” systemu ESP , który niwelował zjawisko nadsterowności lub podsterowności autobusu.

 

Ważnym elementem zajęć było pokazanie drogi hamowania autobusu przy różnych prędkościach. Na przykład przy prędkości wyjściowej 30 km/h na suchej nawierzchni wynosi ona 12,5 m, jednak przy prędkości 60 km nasza droga wydłuża się do 37 m. To niewiele w porównaniu z drogą hamowania na mokrej nawierzchni. Jak wtedy się ona wydłuża, przekonali się uczestnicy testu stawiając słupki w miejscach, gdzie ich zdaniem zatrzyma się autobus przy prędkości 50 km / h. Nikt nie obstawił wystarczająco daleko... To potwierdza fakt, że często nie zdajemy sobie sprawy, że ten kilkunastotonowy kolos podczas awaryjnego hamowania w deszczu potrzebuje (przy prędkości 50 km /h) ponad 40 metrów, aby się zatrzymać. I to właśnie był jeden z głównych celów całego treningu - uświadomić kierowcom ewentualne zagrożenia, aby jak najszybciej rozpoznawali potencjalnie niebezpieczne sytuacje i unikali ryzyka. Zgodnie z zasadą - "lepszym kierowcą autobusu jest ten, który nigdy nie znajduje się w niebezpiecznych sytuacjach".

 

Po teście hamowania przyszedł czas na omijanie przeszkody przy przy mokrej nawierzchni. Tutaj chodziło głównie o "zawierzenie" systemowi ESP oraz umiejętnym kontrowaniu poślizgu kierownicą. ESP pozwala na dokładne i odpowiednio ukierunkowane hamowanie kół i redukcji momentu obrotu silnika, co zapobiega poślizgowi i jeździe bokiem oraz umożliwia odzyskanie stabilności toru jazdy. Dlatego kierowca nie musi zdejmować nogi z gazu i nie hamuje przy gwałtownym omijaniu - tą pracę wykonuje za niego pokładowa elektronika, która uruchamia czujnik zainstalowany w przekładni kierownicy. Trzeba się tutaj mentalnie odblokować i wyrobić w sobie odruch automatyczny -"Jak wpadamy w poślizg - nie hamujemy, tylko kontrujemy na kierownicy, znowu łapiemy poślizg - znowu kontrujemy.

Na koniec kursu odbyła się analiza uzyskanych wyników podczas jazd. W szkoleniu brali udział kierowcy z rożnym doświadczeniem. Jednak co najważniejsze - każdy z nich znacznie poprawił swój wynik w porównaniu z rezultatem uzyskanym w pierwszym przejeździe, co było zasługą stosowania się do rad instruktorów. Najważniejsze z nich to:


 • przy 8-biegowych skrzyniach - pomijać biegi tam, gdzie jest to możliwe;
 • jak najrzadziej zmieniać biegi;
 • ruszamy bez gazu;
 • jak widzimy, że będziemy musieli się zatrzymać - noga z gazu i spokojny dojazd do stopu.
 • Nie dojeżdżamy na luzie
 • W ostrym zakręcie ostrożnie z gazem
 • Jak najczęściej używamy tempomatu
 • Zwalniacz poprawia właściwości hamowania ale ostrożne na śliskiej nawierzchni.
 • Obie ręce na kierownicy
 • Silnik pomiędzy momentem maksymalnym ,a mocą maksymalną.


Szybka sonda wśród uczestników potwierdziła stanowczo potrzebę organizacji takich szkoleń ,dzięki którym na polskich drogach w niedalekiej przyszłości będzie wreszcie bezpiecznie.

 

 

 

Doskonalenie techniki

 

 

Prawdziwe zajęcia praktyczne EKO-ROAD

 

 

Menu